تیتر خبرها
فرمول تعیین نرخ واقعی ارز را ببینید/ الحسینی: فقط در این شرایط می‌توان بازار ارز را متعادل کرد

فرمول تعیین نرخ واقعی ارز را ببینید/ الحسینی: فقط در این شرایط می‌توان بازار ارز را متعادل کرد

فرمول تعیین نرخ واقعی ارز را ببینید/ الحسینی: فقط در این شرایط می‌توان بازار ارز را متعادل کرد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدصادق الحسینی در یک برنامه تلویزیونی گفت: نرخ ارز یک نرخی است که حاصل عوامل بنیادی است، نرخ ارز را نمی توان دستوری تعیین کرد چراکه این نرخ تعادل تثبیت آن به صورت دستوری غیرممکن است.

او افزود: نرخ ارز ایران شناور و مدیریت شده است. امروز باید نرخ ارز ثبات داشته باشد. تثبیت نرخ ارز در دنیا حل شده، فقط در کشور ما هنوز نه تنها حل نشده است بلکه همیشه در مورد آن صحبت می کنیم.

الحسینی گفت: یکی از دغدغه های اصلی سیاست‌گذاران مالی اقتصادی کشورها، انتخاب نظام مدیریت مطلوب نرخ ارز در کشور است که ایران نیز از این امر مستنثی نیست و تعیین رژیم مناسب برای نرخ ارز همواره در اولویت های نخست مسئولان ذیربط قرار داشته تا بتوان با اتکا به آن درکنار سیاست‌های پولی مالی از سوی اصلی ترین نهاد متولی این امر یعنی بانک مرکزی بتوان کنترل مناسبی در بخش اقتصادی داشت چراکه نرخ ارز به عنوان متغیری که در نظام تصمیم‌گیری اقتصادی نقش علامت‌دهی به فعالان اقتصادی را برعهده دارد، بر تصمیمات سرمایه گذاری و مصرف نیز تأثیرگذار است.

او گفت: کشوری که تورم بالا دارد نمی تواند تثبیت ارزی درستی داشته باشد. چندسال است که دولتمردان ما می خواهند این نرخ ارز را تثبیت کنند اما با بهره وری پایین و شرایط تحریمی نتوانسته اند کاری انجام دهند.

این کارشناس اقتصادی گفت: با کنترل سیاست پولی، نرخ ارز می تواند ثبات پیدا کند. در کشورهای دیگر عرضه دلار به مقدار تقاضا است و از سوی دیگر کشورهای دیگر تورم ۵۰ درصد را تجربه نکرده‌اند بنابراین قیمت دلار در ایران را نمی‌توان با دیگر کشورها مقایسه کرد.

به گفته الحسینی، کشوری که تحریم است نمی تواند سیاست تثبیت نرخ ارزی داشته باشد.

الحسینی گفت: متاسفانه ما سیاست درست و مطلوبی نداریم زمانی که نفت افزایش می یابد نرخ ارز ثابت می ماند و یا بالعکس،امروز نفت برای کشور سیاست گذاری می کند.

او گفت: روسیه تحریم است ولی تثبیت نرخ ارز درستی دارند. روسیه سیاست دارد نرخ بهره خود را افزایش داد ولی ما نرخ بهره را ثابت نگه داشته ایم.

الحسینی گفت: چون درآمد نفتی همواره در اختیار دولت بوده و فارغ از قدرت صادرات صنعتی می‌توانسته در تعیین قیمت ارز مداخله کند و قیمت ارز را پایین‌تر از تورم حفظ کند، به تدریج باعث کاهش قدرت رقابت صنعت کشور در مقابل رقبای خارجی شده که در بخش تولید محصولات کشاورزی نیز این موضوع قابل مشاهده است.

الحسینی متذکر شد: نرخ ارز نرخ رنج مردم است؛ اینکه چطور تعیین شود و مشخص شود در اقتصاد، بحث مهمی است. اگر درک کنیم نرخ ارز محصول سه بازار است به سراغ نرخ دستوری نمی‌رویم. نرخ ارز در ایران چطور تعیین شده است؟ فضای پس ‌بعد انقلاب را مرور کنیم؛ بر مبنای چه تئوری، نرخ ارز در ایران شکل گرفت؟ آیا تئوری کار میکرده یا نه؟ ما دو نوع تعیین نرخ ارز داریم. این مساله در دنیا حل و فصل شده است. اما در ایران هنوز رویش بحث می‌کنیم.

او ادامه داد: از سال ۵۷ تا امروز ما نرخ را سرکوب کردیم. آیا می‌دانید در دهه ۸۰ چقدر مداخله شده تا ارز ۸۰۰ تا ۹۰۰ تومان باشد. می‌دانید طرح راه ابریشم نوین چین که ۲۰۰۸ شروع شده، کل خرجی که برایش شده و کل دنیا را ترسانده است، کلا ۲۴۰میلیارد دلار بوده است. مداخله ارزی ما در اقتصاد ایران ۲۴۹ میلیارد دلار بوده است. چین با آن ابهت برای این طرح ۲۴۰ میلیارد دلار خرج کرد ما برای ثبات نرخ ارز با سیاست‌گذاری غلط، ۲۴۹میلیارد دلار خرج کردیم.

۲۲۳۲۲۵

درباره ی gheymat2

جدیدترین و مهم ترین خبرهای اقتصادی

مطلب پیشنهادی

پیش‌بینی قیمت طلا و سکه ۹ خرداد ۱۴۰۳ / درخشش سکه زیر چتر دلار

پیش‌بینی قیمت طلا و سکه ۹ خرداد ۱۴۰۳ / درخشش سکه زیر چتر دلار

قیمت طلا و سکه در چهارمین روز هفته با افزایش هزار تومانی قیمت دلار همراه شد و در روند صعودی قرار گرفت. افزایش بیشتر قطعات سکه در روز سه‌شنبه هشتم خرداد، نیم میلیون تومان بود. برخی معامله‌گران، افزایش خرید در بازار طلا بعد از بازگشایی بازارها را دلیل روند صعودی قیمت‌ها می‌دانند.

دیدگاهتان را بنویسید