تیتر خبرها
گوشت رکورددار گرانی؛ تورم بادمجان ۳۹ درصد شد

گوشت رکورددار گرانی؛ تورم بادمجان ۳۹ درصد شد

گوشت رکورددار گرانی؛ تورم بادمجان ۳۹ درصد شد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،آن‌طور که داده‌های جدید مرکز آمار نشان می‌دهد بررسی گزارش مرکز آمار حاکی از آن است که تورم نقطه‌ای و ماهانه خوراکی‌ها در دی ماه ۱۴۰۲ به‌ترتیب روی شاخص‌های ۳۸.۵ و ۲.۶ درصد ایستاده است.
طبق گزارش مرکز آمار، میزان تغییر متوسط قیمت چهار کالا، یعنی گوشت گوسفند، گوشت گوساله، کنسرو تن ماهی و گوجه فرنگی بالای نسبت به ماه مشابه سال گذشته بیش از ۱۰۰ درصد محاسبه شده است.
در این میان، گوشت گوسفندی با ثبت رکورد ۱۲۷.۶ درصدی همچنان رکورددار گرانی شناخته می‌شود. پس از آن نیز گوشت گاو یا گوساله با شاخص ۱۲۳ درصد در رده دوم قرار دارد. گوجه فرنگی و کنسرو تن ماهی به‌ترتیب با ثبت شاخص‌های ۱۱۳ و ۱۰۷ درصد در رتبه‌های بعدی تورم نقطه‌ای قرار دارند.
البته در این ماه قیمت پنج محصول نیز در مقایسه با دی سال گذشته کمتر است که در رأس آن‌ها می‌توان ببره روغن نباتی جامد با ثبت تورم منفی ۱۰ درصد اشاره کرد. برنج ایرانی درجه یک، سیب‌زمینی، پیاز و روغن مایع چهار محصول دیگری هستند که تورم منفی را به ثبت رسانده‌اند.

نگاهی به تورم ماهانه خوراکی‌ها نیز اعداد و ارقام قابل‌توجهی را به نمایش می‌گذارد. چنانکه پیاز در این ماه نسبت به آذر حدود ۱۸ درصد رشد قیمت را تجربه کرد. هندوانه که در آذر ماه صدر گرانی‌های یک‌ماهه قرار داشت، نیز شرایط نسبتاً مشابهی داشته و بیش از ۱۷ درصد افزایش قیمت را بر جای گذاشت.

گوشت گوسفند و انار دیگر محصولاتی هستند که رشدی بالغ بر ۱۰ درصد داشته‌اند و تورم ماهانه شیرخشک نیز قابل توجه بوده است.

در این بین نکته قابل توجه ثبت تورم منفی برای ۱۲ کالاست. به‌ویژه گوجه فرنگی که در شاخص تورم نقطه‌ای جزو رکوردداران است، در بازه ماهانه دچار افت قیمت شده است. همچنین خربزه با افت حدود ۱۶ درصدی بیش از هر محصول دیگری کاهش نرخ را تجربه کرد.

۲۲۰

درباره ی gheymat2

جدیدترین و مهم ترین خبرهای اقتصادی

مطلب پیشنهادی

متوقف شدن قرارداد کرسنت چه نان هایی را از سفره مردم حذف کرد؟ / دعوت به مناظره از سوی آقای زنگنه ‌ همچنان روی میز است

متوقف شدن قرارداد کرسنت چه نان هایی را از سفره مردم حذف کرد؟ / دعوت به مناظره از سوی آقای زنگنه ‌ همچنان روی میز است

یکی از ویژگی‌های بارز نظام مدیریتی ما این است که همان اندازه که از تخلفات کوچک کارمندان جزء عصبانی شده، رگ گردن کلفت می‌کنیم و با سرعت فرد متخلف را به سزای عملش می‌رسانیم، در برابر تخلفات و خطاهای مسئولان بالاتر سکوت پیشه کرده و خیلی به روی خودمان نمی‌آوریم!

دیدگاهتان را بنویسید