خبر مهم / افزایش قیمت گاز برای این مشترکان

خبر مهم / افزایش قیمت گاز برای این مشترکان

خبر مهم / افزایش قیمت گاز برای این مشترکان

رییس امور تعرفه‌های شرکت گاز اعلام کرد که در بحث تعرفه‌های گاز افزایش قیمتی نسبت به سال گذشته نداشتیم.

نورانی رئیس امور تعرفه‌های شرکت گاز در مصاحبه رادیویی پیرامون تعرفه بالا و مصرف بهینه گاز اظهار کرد: در بحث تعرفه‌ها افزایش قیمتی نسبت به سال گذشته نداشتیم مانند سه پله اول که به طور کامل نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است.

وی افزود: سه پله اول برای مشترکینی است که کم مصرف هستند و اگر در این سه پله باشند صورت حساب آنها با حداقل قیمت صادر خواهد شد، اما مشترکین بسیار پرمصرف که در پله‌های یازدهم و دوازدهم قرار دارند بالاترین قیمت را با تعرفه پنج و شش هزار تومان به ازای هر متر مکعب پرداخت می‌کنند.

رئیس امور تعرفه‌های شرکت گاز درباره مشوق‌هایی که برای مشترکین خانگی در نظر گرفته شده است، گفت: اگر مشترکین خانگی مصارف خود را در دوره زمانی ۱۶ آبان تا ۱۵ اسفند ۱۰ تا ۳۵ درصد نسبت به سال قبل کاهش دهند طبق مصوبه هیأت وزیران به ازای هر متر مکعب پنج برابر هزینه فرآوری و انتقال و توزیع به آنها تخفیف داده خواهد شد.

نورانی تصریح کرد: بخش تجاری و کسب و کارها طبق مصوبه باید مصارف خود را به ۸۰ درصد مصرف سال ۱۴۰۰ برسانند و در صورت مازاد بر این مصرف، گاز آنها با بالاترین نرخ فروش داخلی که شش هزار تومان است، محاسبه خواهد شد.

وی گفت: ما به واحدهای تجاری توصیه می‌کنیم که از تجهیزات گازسوز در فضاهای باز استفاده نکنند و مدیریت زمان فعالیت را رعایت کنند. برای ادارات دولتی هم رعایت دمای محیط و خاموش کردن تجهیزات گرمایشی یک ساعت قبل از پایان کار الزامی شده است.

جزئیات کامل تعرفه جدید گاز خانگی در سال ۱۴۰۲

طبق مصوبه جدید دولت، تعرفه گاز مشترکان خانگی در هر پله مصرف نسبت به سال گذشته هیچ تغییری نکرده است ولی بازه هر پله افزایش یافته که بدین صورت مشترکان پرمصرف و مرفه‌نشین تا حدودی از تیررس سیاست‌های تنبیهی دولت خارج شده‌اند.

هیات وزیران در جلسه ۱۴۰۲/۳/۱۰ به پیشنهاد وزارتخانه‌های نفت، نیرو و سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان ملی استاندارد ایران، الگوی مصرف بهینه گاز خانگی برای اقلیم‌های مختلف کشور را تصویب کرد.

مصوبه جدید هیئت دولت برای تعرفه‌گذاری گاز خانگی آورده شده است. طبق مصوبه دولت، تعرفه گاز هر پله مصرف نسبت به سال گذشته هیچ تغییری نکرده است ولی بازه هر پله افزایش یافته که می‌توان آن را جزئی از سیاست حمایتی دولت احتساب کرد. به بیان دیگر، در تعرفه‌های جدید مشترکان گاز خانگی با مصرف گاز بیشتر در پله‌های بالا قرار می‌گیرند.

طبق مصوبه دولت، قیمت سه پله اول تعرفه گاز خانگی، نسبت به تعرفه‌های سال ۹۴ هیچ تغییری نکرده است. طبق اعلام شرکت ملی گاز ایران، حدود ۷۶ درصد مردم در سه پله مصرف قرار دارند که حدود ۵۰ درصد از مصرف کل گاز در بخش خانگی را به خود اختصاص می‌دهند.

تصویر ۲، تعرفه قبلی گاز خانگی را نشان می‌دهد. همانطور که می‌بینید، فاصله بازه هر پله در تعرفه قدیم ۷۵ متر مکعب بوده ولی در تعرفه جدید این عدد ۱۰۰ متر مکعب است. البته تغییر فاصله هر پله با انتقاد برخی کارشناسان نیز مواجه شده است که معتقدند، کاهش مضاعف قیمت گاز خانگی باعث افزایش مصرف گاز خانگی و افزایش ناترازی گاز در زمستان می‌شود.

بیشتر بخوانید:

فوری؛ قیمت بنزین برای سال ۱۴۰۳ اعلام شد

۲۱۷

درباره ی gheymat2

جدیدترین و مهم ترین خبرهای اقتصادی

مطلب پیشنهادی

قیمت طلا، سکه و ارز امروز ۲۸ تیرماه ۱۴۰۳ / قیمت سکه ریزش کرد

قیمت طلا، سکه و ارز امروز ۲۸ تیرماه ۱۴۰۳ / قیمت سکه ریزش کرد

قیمت طلا و سکه امروز در بازار تهران تغییر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید