چرا سکه ۷ میلیون تومان گران شد؟/ بذرافشان: جهش قیمت طلا و سکه طبیعی نیست

چرا سکه ۷ میلیون تومان گران شد؟/ بذرافشان: جهش قیمت طلا و سکه طبیعی نیست

چرا سکه ۷ میلیون تومان گران شد؟/ بذرافشان: جهش قیمت طلا و سکه طبیعی نیست

مریم فکری: افزایش قیمت طلا و سکه در بازار عجیب شده است. اگرچه روند قیمت طلا در بازار جهانی جهشی بوده، اما آن‌طور که فعالان بازار می‌گویند، سرعت رشد قیمت طلا و سکه نسبت به رشد اونس طلا طبیعی نیست.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر سکه امامی در ابتدای کریدور ۴۶ میلیون تومان ایستاده و طلا نیز بیش از ۳ میلیون و ۶۳۱ هزار تومان قیمت پیدا کرده است. این در حالی است که در آغاز معاملات سال جدید، هر قطعه سکه امامی ۳۸ میلیون و ۸۰۶ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار در حدود ۳ میلیون و ۳۵۳ هزار تومان قیمت داشت و این قیمت‌ها تقریبا تا روز دهم فروردین‌ماه نیز مشاهده می‌شد. اما در سه روز گذشته، بازار طلا و سکه شاهد رشد عجیب قیمت‌ها بوده؛ به طوری که سکه بیش از ۷ میلیون تومان و طلا نزدیک به ۳۰۰ هزار تومان گران شده است.

رشد قیمت‌ها تا کجا ادامه دارد؟

نادر بذرافشان، رییس اتحادیه طلا و جواهر در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره دلایل افزایش قیمت‌ها و این‌که رشد قیمت طلا و سکه تا کجا ادامه دارد؟ می‌گوید: ما شاهد افزایش مجدد قیمت دلار بودیم. در عین حال، قیمت جهانی طلا هم رشد داشت. بر همین اساس، نوسانات و افزایش قیمت ارز و اونس طلا و همچنین خبرها و بحران‌های سیاسی خاورمیانه، روی بازار اثر گذاشته و باعث افزایش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه شده است.

وی می‌افزاید: اما نکته این‌جاست که میزان افزایش قیمت‌ها دور از انتظار بوده و امکان دارد به صورت حباب و تخلیه باشد. در حال حاضر بازار در تکاپو افزایش قیمت‌ها نیست و بازار خیلی ملتهب است.

رییس اتحادیه طلا و جواهر با بیان این‌که خرید و فروش تغییر نکرده است، متذکر می‌شود: من اعتقاد دارم قیمت‌هایی که امروز درباره طلا و سکه دیده می‌شود، کاذب است و توصیه می‌کنیم که مردم خرید را برای زمانی بگذارند که قیمت‌ها، ثبات نسبی داشته باشند.

بذرافشان عنوان می‌کند: بازار که در حال حاضر التهاب و افزایش قیمت دارد، ممکن است با یک خبر سیاسی اقتصادی یا با کاهش قیمت ارز و کاهش اونس جهانی طلا، ریزش قیمت‌ها اتفاق بیفتد.

وی در ادامه می‌گوید: بالاخره افزایش شدید قیمت اونس جهانی طلا و در عین حال، نوسان قیمت ارز و نیز خبرهای سیاسی و اقتصادی در سطح دنیا در روزهای گذشته، باعث شده که میزان افزایش قیمت طلا و سکه در بازار ایران یک مقدار بیشتر از اونس جهانی طلا باشد.

رییس اتحادیه طلا و جواهر می‌افزاید: بر همین اساس من اعتقاد دارم که این رشد قیمت‌ها ممکن است موقت باشد و التهاب، با یک خبر تخلیه شود و قیمت‌ها بریزد.

چرا سکه ۷ میلیون تومان گران شد؟/ بذرافشان: جهش قیمت طلا و سکه طبیعی نیست

بهتر است برای خرید دست نگه دارید

بذرافشان در پاسخ به این پرسش که شما اعتقاد دارید که در شرایط فعلی بهتر است که مردم خرید نکنند و دست نگه دارند، عنوان می‌کند: توصیه من این است که مردم در بازارهای التهابی ورود نکنند و سعی کنند زمانی که بازار، ثبات نسبی دارد، نسبت به خرید اقدام کنند.

وی تصریح می‌کند: بازار طلا و سکه هنوز نیمه‌تعطیل است و به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نکرده است، اما با این حال از ابتدای سال شاهد هستیم که حدود ۷ میلیون تومان قیمت سکه بالا رفته است. هر گرم طلای ۱۸عیار هم حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان گران شده است.

رییس اتحادیه طلا و جواهر ادامه می‌دهد: این افزایش قیمت‌ها در مقابل رشد قیمت اونس جهانی، خیلی مطابقت ندارد و افزایش قیمت‌ها بیشتر از اونس طلا بوده است.

بذرافشان متذکر می‌شود: این می‌شود یک التهاب و حاشیه که ممکن است با یک خبر، قیمت‌ها کاهشی شود.

خرید و فروشی در بازار وجود دارد؟

رییس اتحادیه طلا و جواهر در پاسخ به این سوال خبرآنلاین که آیا در حال حاضر خرید و فروشی در بازار وجود دارد؟ می‌گوید: بازار به دلیل این‌که تازه شروع به فعالیت کرده است، یک تعدادی از اصناف فعالیت دارند، ولی خب تعدادی هم هنوز در مسافرت هستند و بازار به طور رسمی فعالیت ندارد.

بذرافشان با بیان این‌که ۸۰ درصد اصناف در حوزه صنعت طلا باز هستند و بقیه هنوز در کش و قوس مسافرت‌ها هستند، می‌افزاید: در کل قیمت‌هایی که در حال حاضر در بازار دیده می‌شود، ناشی از التهاب است و توصیه من این است که مردم سعی کنند در این شرایط بازارها ورود نکنند و وقتی که قیمت‌ها به ثبات نسبی رسید و بازار آرامش پیدا کرد، خرید و فروش را انجام دهند.

۲۲۳۲۲۵

درباره ی تیم تحلیلی قیمت gheymat.org

تیم تولید محتوا قیمت (gheymat.org) در تلاش است بهترین و مهم ترین مطالب در حوزه اقتصاد را گرد هم آورده و در اختیار کاربران قرار دهد. همچنین در تلاش هستیم تا بروزترین تحلیل ها در خصوص تغییرات قیمت را چه از منظر تکنیکال و چه از منظر فاندامنتال در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهیم. لارم به ذکر است مسئولیت هرگونه خرید و فروش بر اساس تحلیل های سایت به عهده کاربر بوده و این تحلیل ها صرفا دیدگاه تیم تحلیلی قیمت بوده است. لذا در معاملات خود نهایت دقت را بکار ببرید.

مطلب پیشنهادی

محرومیت کاربران راننده‌ تاکسی‌های اینترنتی از حق قانونی سهمیه سوخت تبعات متعددی دارد

محرومیت کاربران راننده‌ تاکسی‌های اینترنتی از حق قانونی سهمیه سوخت تبعات متعددی دارد

متاسفانه از ابتدای سال ۱۴۰۲ سهمیه‌ی سوخت رانندگان تاکسی‌های اینترنتی -باوجود مصوبه‌ی تصویب‌شده در سال ۱۳۹۸- قطع شده است و کاربران راننده‌ اسنپ برخلاف حق قانونی‌شان بیش از یک سال است که از دریافت سهمیه‌ی سوخت محروم شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید