تیتر خبرها
مسائل سیاسی و انتظارات تورمی عامل نوسان در بازار ارز/ راهکار چیست؟

مسائل سیاسی و انتظارات تورمی عامل نوسان در بازار ارز/ راهکار چیست؟

مسائل سیاسی و انتظارات تورمی عامل نوسان در بازار ارز/ راهکار چیست؟

به گزارش خبرآنلاین ،عباس آرگون اظهار کرد: بخشی از افزایش نرخ ارز ناشی از بحث‌های سیاسی است و این مسائل هم محرک بازار هستند، اما نرخ ارز هم باید متناسب با سایر بازارها تعدیل شود.

ایسنا در خبری نوشت:به گفته وی در شرایط افزایش قیمت‌ها در سایر بازارها نمی‌توان نرخ اسمی ارز را ثابت نگه داشت اگر نرخ اسمی ارز تثبیت شود صادرات هم از توجیه خارج می‌شود چرا که بهای داخلی افزایش پیدا کرده و صادرکنندگان توان رقابت در بازارهای جهانی نخواهند داشت. در چنین شرایطی واردات هم توجیه بیشتری پیدا می‌کند و به نوعی به کشورهای دیگری که تامین کننده کالاهای ما هستند هم یارانه خواهیم داد.

آرگون با بیان اینکه باید نرخ حقیقی ارز تثبیت و نرخ اسمی متناسب با شرایط تورمی تثبیت شود، گفت: هر چقدر نرخ اسمی ارز را تثبیت کنیم انرژی نهفته می‌شود و در شرایط خاص اقتصادی یا سیاسی جهش نرخ اتفاق می‌افتد. بنابراین نرخ ارز باید با نرخ تورم تعدیل شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: بحث نیازهای ارزی واقعی متفاوت از انتظارات تورمی است. در اصل انتظارات تورمی بر نرخ ارز اثر دارد و نرخ بازار آزاد هم بر قیمت سایر کالاها و زندگی مردم اثر دارد. بنابراین باید انتظارات تورمی مدیریت شود تا نرخ واقعی ارز تثبیت شود.

به گفته وی بخشی از افزایش نرخ ارز ناشی از انتظارات تورمی است وقتی انتظارات تورمی نسبت به شش ماه تا یکسال آینده بالا باشد، تقاضا در بازار ارز هم افزایش می‌یابد، چرا که افراد به دنبال حفظ ارز پول و قدرت خرید خود هستند. البته برخی افراد سودجو هم در این شرایط حضور دارند اما خیلی از افراد به دنبال سودجویی نیستند، چرا که به دلیل شرایط تورمی بالا شاهد کاهش قدرت خرید مردم هستیم، بنابراین تقویت پول ملی و کاهش انتظارات تورمی موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

آرگون در ادامه با اشاره به نام تولید تحت عنوان جهش تولید با مشارکت مردم، گفت: اگر شاهد ثبات‌بخشی در قوانین و مقررات باشیم و به نوعی در بازار سرمایه اعتمادسازی شود، بهترین مسیر برای مشارکت مردم در اقتصاد و تولید، ظرفیت‌های بی‌بدیل بازار سرمایه است.

۲۱۷

درباره ی تیم تحلیلی قیمت gheymat.org

تیم تولید محتوا قیمت (gheymat.org) در تلاش است بهترین و مهم ترین مطالب در حوزه اقتصاد را گرد هم آورده و در اختیار کاربران قرار دهد. همچنین در تلاش هستیم تا بروزترین تحلیل ها در خصوص تغییرات قیمت را چه از منظر تکنیکال و چه از منظر فاندامنتال در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهیم. لارم به ذکر است مسئولیت هرگونه خرید و فروش بر اساس تحلیل های سایت به عهده کاربر بوده و این تحلیل ها صرفا دیدگاه تیم تحلیلی قیمت بوده است. لذا در معاملات خود نهایت دقت را بکار ببرید.

مطلب پیشنهادی

کارگران هنوز منتظر این افزایش در حقوق خود هستند

کارگران هنوز منتظر این افزایش در حقوق خود هستند

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری کشور با اشاره به عدم‌افزایش حق مسکن گفت: تورم حاکم بر اقلام خوراکی و مسکن باعث شده است سفره کارگران هر روز کوچک‌تر شود. 

دیدگاهتان را بنویسید