تیتر خبرها
رشد تورم مسکن در اردیبهشت ۱۴۰۳ / اجاره‌بها در دومین ماه سال ۲.۶ درصد بالا رفت

رشد تورم مسکن در اردیبهشت ۱۴۰۳ / اجاره‌بها در دومین ماه سال ۲.۶ درصد بالا رفت

رشد تورم مسکن در اردیبهشت ۱۴۰۳ / اجاره‌بها در دومین ماه سال ۲.۶ درصد بالا رفت

مرکز آمار ایران روز گذشته، گزارش تورم اردیبهشت‌ را منتشر کرد. بر این اساس شاخص قیمت مصرف‌کننده نسبت به ماه قبل ۲.۸ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۱ درصد رشد داشته است. همچنین شاخص تورم طی دوازده ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۳۷ درصد افزایش را پشت سر گذاشته است.

بخشی از گزارشی که مرکز آمار به‌صورت ماهانه از تورم منتشر می‌کند، مربوط به تغییرات قیمتی بخش مسکن و اجاره در سه مقطع ماهانه، نقطه به نقطه و سالانه است. اما این دو بخش nv اردیبهشت ۱۴۰۳ چقدر افزایش قیمت داشته‌اند؟

تورم سالانه مسکن بالاتر از سطح ۴۰ درصدی قرار گرفت

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، مسکن ضریبی ۳۳.۹ درصدی در شاخص تورم کل داشته و تورم ماهانه آن نیز در اردیبهشت‌ ۲.۶ درصد ثبت شده است.

مسکن همچنین در شاخص نقطه به نقطه نیز ۴۳ درصد رشد داشته و تورم سالانه آن نیز ۴۰.۴ درصد اعلام شده است. منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

تورم ماهانه اجاره به ۲.۶ درصد رسید

رشد قیمت در بخش اجاره روندی نسبتا مشابه با مسکن داشته است. تورم ماهانه اجاره ۲.۶ درصد مشخص شده و تورم نقطه به نقطه آن نیز ۴۳ درصد ثبت شده است. اما تورم سالانه بخش اجاره با تفاوت اندکی مواجه بوده و ۴۰.۳ درصد برآورد شده است. ضریب اهمیت بخش اجاره از سوی مرکز آمار در تورم کل ۳۳.۶ درصد ثبت شده است.

گزارش‌های رسمی و داده‌های میدانی حاکی از کاهش تعداد معاملات در سال ۱۴۰۳ نسبت به زمستان سال گذشته است. اما آمارها حاکی از آن است که رشد قیمت، به‌ صورت مستمر ادامه دارد.

کارشناسان معتقدند تداوم روند رشد قیمت در بازار مسکن، در مقابل افت چشمگیر تعداد معاملات، برای بازار مسکن پیامدهای جبران‌ناپذیری به همراه خواهد داشت.

۲۱۷

درباره ی تیم تحلیلی قیمت gheymat.org

تیم تولید محتوا قیمت (gheymat.org) در تلاش است بهترین و مهم ترین مطالب در حوزه اقتصاد را گرد هم آورده و در اختیار کاربران قرار دهد. همچنین در تلاش هستیم تا بروزترین تحلیل ها در خصوص تغییرات قیمت را چه از منظر تکنیکال و چه از منظر فاندامنتال در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهیم. لارم به ذکر است مسئولیت هرگونه خرید و فروش بر اساس تحلیل های سایت به عهده کاربر بوده و این تحلیل ها صرفا دیدگاه تیم تحلیلی قیمت بوده است. لذا در معاملات خود نهایت دقت را بکار ببرید.

مطلب پیشنهادی

بازار طلا از صعود دلار حمایت نکرد/طلا به محدوده‌ی شیرین خرید رسید

بازار طلا از صعود دلار حمایت نکرد/طلا به محدوده‌ی شیرین خرید رسید

قیمت طلا و سکه روز سه‌شنبه در تمام قطعات کاهش داشت. مسیر نزولی بازار طلا متاثر از تحرکات کاهشی طلای جهانی رخ داد و بازار از رشد قیمت دلار تبعیت نکرد. تحلیلگران بازارهای مالی محدوده فعلی قیمت در بازار طلا را منطقه شیرین خرید می‌دانند.

دیدگاهتان را بنویسید