اگر از یارانه فجرانه استفاده کنیم یارانه‌ نقدی قطع می‌شود؟ / جدیدترین جزئیات از طرح کالابرگ الکترونیک + روش استفاده

اگر از یارانه فجرانه استفاده کنیم یارانه‌ نقدی قطع می‌شود؟ / جدیدترین جزئیات از طرح کالابرگ الکترونیک + روش استفاده

اگر از یارانه فجرانه استفاده کنیم یارانه‌ نقدی قطع می‌شود؟ / جدیدترین جزئیات از طرح کالابرگ الکترونیک + روش استفاده

به گزارش خبرآنلاین، سیدرضا یحیوی مشاور معاون رفاه وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در رادیو اقتصاد جزئیات شارژ کالابرگ و تفاوت های اجرای این دوره با دوره های پیشین را تشریح کرد.

کم‌کم ساختاری را تشکیل می‌دهید که این ساختار به آن هدف غایی هدفمندشدن یارانه‌ها دارد نزدیک می‌شود. یک مقدار توضیح می‌دهید به چه ترتیب بوده است؟
یحیوی: بله، وقتی که ارز ترجیحی حذف شد قیمت کالای اساسی افزایش پیدا کرد و یارانه‌های مردم از ۳۵ هزار تومان دهک‌های یک تا سه به ۴۰۰ هزار تومان و دهک‌های ۴ به بالا به ۳۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد، قرار بود این افزایش قیمت‌ها به سمت سفره‌ی مردم و کالای اساسی هدایت بشود تا آن زمان بستر آماده نبود.

طرح ملی کالابرگ الکترونیک یک خدمت کاملا فناورانه و نوین است که جهت اجرای سیاست‌های حمایتی و رفاهی دولت محترم تشکیل شده است و کاملا در مسیر رشد و توسعه قرار گرفته است و در ۶ فاز از خردادماه تا همین الان توسعه پیدا کرد که مراحل آن را که مردم در جریان هستند که مرحله‌ی اول آن ۸۰ هزار تومان بود مشوق به کمیته امداد و بهزیستی، مرحله‌ی بعدی دهک‌های یک تا سه اضافه شد و مرحله‌ی سوم آن مابه التفاوت تورمی پرداخت شد.

مرحله‌ی چهارم آن اعتبار مضاعف تشویقی از ۸۰ هزار تومان به ۱۲۰ هزار تومان رسید و دهک‌های ۴ و ۵ درگیر شدند و بعد مرحله‌ی ششم دهک‌های ۶ و ۷ اضافه شدند و مرحله‌ی جدیدی که الان داخل آن هستیم که طرح فجرانه به مناسبت دهه فجر از ۱۸ بهمن ماه شروع کرده و تا ۱۸ اسفندماه ادامه دارد، این طرح نسبت به طرح قبلی چند تا مزیت دارد، مزیت اول آن این است که اعتبار مضاعف از ۱۲۰ تومان به ۲۲۰ تومان افزایش پیدا کرد.

این یعنی یک مبنای محاسباتی دارد ما اگر سال ۱۴۰۱ این سبدی که ما مشخص کردیم با کالای مشخص با وزن و حجم مشخص خرید می‌کرد ۵۲۳ هزار تومان می‌شد، الان قیمت روز آن سبد ۷۴۳ هزار تومان است و این ۲۲۰ هزار تومان را دولت دارد پوشش می‌دهد و به مردم دارد پرداخت می‌کند.

یعنی عملا قدرت خرید ثابت نگه داشته شده است؟
بله قیمت‌ها در سال ۱۴۰۱ ثابت ماند با آن اقلام و وزن مشخص.

یعنی شما خواستید تورم را کنترل کنید؟
بله دقیقا جبران افزایش قیمت کالاهای اساسی را انجام دادیم.

آیا شما نظارتی بر کیفیت کالاهایی که به مصرف کننده نهایی می‌شود دارید یا عملا نظارت بر آنها با نهادهای دیگری است؟ نظارت کیفی محصولات را می‌گویم نه عملکرد را.
این اقلام تعزیراتی است و کیفیت این‌ها مناسب است و در خصوص این‌ها وزارت جهاد، وزارت صمت و تعزیرات خودشان هم نظارت دارد.

مردم استقبال شان خوب بوده است؟ ۴۰ درصد عدد قابل توجهی بوده است؟ اما چرا ۶۰ درصد ظرفیت خالی مانده است؟ یعنی اطلاع رسانی درست نشده ممکن است برخی هنوز نمی‌دانند؟
بله، اطلاع رسانی احتمال دارد که در حد کافی انجام نشده باشد ولی در این چند روز اخیر واقعا عالی بوده که من از رسانه، صدا و سیما واقعا کمال تشکر را دارم. در خبرگزاری‌ها این کاملا دارد انجام می‌شود و این طرح کاملا اختیاری است، یکسری از مردم دوست دارند می‌آیند در این طرح مشارکت می‌کنند یکسری دوست ندارند مشارکت نمی‌کنند و الان واقعا استقبال بی نظیر بوده است.

دقیقا خودش یک راستی آزمایی است، کار شما کار درستی بوده، اما در این پالایش شما الان تا این مرحله، حالا باید ببینیم طرح تمام بشود چه می‌شود، اما اگر الان را مبنا قرار بدهیم معلوم است ۶۰ درصد مردم خیلی نیاز به استفاده از این ندارند اگر شما در رصد مجدد آن ۶۰ درصد را حذف کنید آن توان خرید را، مثال عرض می‌کنم، چون هنوز طرح تمام نشده است، حرف من خیلی مثال بداهه است، بیایید این را مثلا بیاورید برای آن ۴۰ درصدی که الان دارند مصرف می‌کنند، آیا نتیجه بهتر میشود یا نمی‌شود یا این عرض بنده از مطلوبیت لازم برخوردار نیست؟
طبق مبانی که بوده، این را تا هفت دهک باید ما پوشش می‌دادیم و الان ۴۰ درصد نیست من این را اصلاح کنم الان ۵۵ درصد از طرح مشارکت کردند، ۳۵ میلیون نفر و تا روز یازدهم طرح یعنی ما هر چه داریم جلوتر می‌رویم این مشارکت بیشتر می‌شود پیش بینی ما این است که تا ۷۰-۸۰ درصد هم برسد.

چون ما از طریق همین برنامه یک بار دیگر به این مورد اشاره کردیم و تاریخی را که اعلام کردیم از ۱۸ بهمن تا ۱۸ اردیبهشت بود، الان شما فرمودید ۱۸ بهمن تا ۱۸ اسفند می‌شود دقیق‌تر برای ما بگویید؟
نه، ۱۸ اسفند مردم می‌توانند مردم بروند خریدشان را انجام بدهند یعنی این که یک ماه مهلت دارند، این نیست که این اعتبار تشویقی تا سی ام تمام می‌شود از هجدهم به هجدهم مردم فرصت خرید دارند و این طرح سه ماهه است و تا اردیبهشت ماه این طرح ادامه دارد.
ممکن است تمدید شود؟منابع آن را دولت تامین کند که ما هم دنبال آن هستیم و خود دولت هم استقبال می‌کند، اگر منابع تامین شود انشاالله که طرح ادامه پیدا می‌کند. فقط یک نکته‌ای که من بگویم، یک سوالات پرتکراری که برای مردم پیش می‌آید این را به اطلاع مردم برسانیم مردم فکر می‌کنند که از کالابرگ الکترونیک استفاده کنند یارانه شان قطع می‌شود این را ما به طور قاطع داریم اعلام می‌کنیم که این دو تا کاملا از هم تفکیک است مردم می‌توانند یارانه شان را به صورت نقدی سر موعد مقرر بروند دریافت کنند و کالابرگ الکترونیک هجدهم در حساب شان شارژ می‌شود.

فقط از آن جوایز بهره مند نمی‌شوند؟ منظور از آن مابه التفاوتی که شما الان در نظر گرفتید برای استفاده از کالابرگ؟
این دو طرح کاملا مجزا است.

و تا دهک‌های شش و هفت هم تحت پوشش این طرح هستند درست است؟
بله درست است، این را هم بگویم در مدل قبلی هر کس می‌خواست برود از کالابرگ الکترونیکی استفاده کند و از آن اعتبار مضاعف ۱۲۰ تومانی بهره‌مند بشود یک پیش شرطی داشت باید ۲۰۰ هزار تومان از یارانه خودش را به صورت کالابرگی خرید می‌کرد که در این مرحله آن پیش شرط هم کاملا حذف شده دیگر مردم نیازی نیست از یارانه خودشان استفاده کنند در این مسیر و، اما قیمت مبنایی که گفتیم پرداخت کنند آن ۲۲۰ تومان را می‌توانند از آن استفاده کنند.

یارانه دهک شش و هفت چه زمانی پرداخت می‌شود؟
این را سازمان هدفمندی اعلام کردند، این را به چند بخش تقسیم کردند یارانه‌ها را، سی ام اگر اشتباه نکنم کمیته امداد و بهزیستی بوده، بیست و پنجم دهک‌های یک تا سه بوده و سی ام کل یارانه بگیران بوده است.

پس در حقیقت امروز دیگر پرداخت می‌شود درست است؟
انشاالله آن را سازمان هدفمندی واریز می‌کنند.

۲۱۷

درباره ی تیم تحلیلی قیمت gheymat.org

تیم تولید محتوا قیمت (gheymat.org) در تلاش است بهترین و مهم ترین مطالب در حوزه اقتصاد را گرد هم آورده و در اختیار کاربران قرار دهد. همچنین در تلاش هستیم تا بروزترین تحلیل ها در خصوص تغییرات قیمت را چه از منظر تکنیکال و چه از منظر فاندامنتال در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهیم. لارم به ذکر است مسئولیت هرگونه خرید و فروش بر اساس تحلیل های سایت به عهده کاربر بوده و این تحلیل ها صرفا دیدگاه تیم تحلیلی قیمت بوده است. لذا در معاملات خود نهایت دقت را بکار ببرید.

مطلب پیشنهادی

با ۲ میلیارد تومان در این مناطق تهران خانه بخرید/ جدول قیمت

با ۲ میلیارد تومان در این مناطق تهران خانه بخرید/ جدول قیمت

از آنجایی که قیمت مسکن در مناطق جنوب تهران کمی ارزان‌تر است، خریداران مسکن برای خرید خانه به این محله‌ها مراجعه می‌کنند. بنابراین، اگر قصد خرید خانه در تهران را دارید یا می‌خواهید از قیمت‌ها مطلع شوید، این گزارش را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید