پیش بینی بورس یکشنبه ۲۴ دی ۱۴۰۲ / سرایت گرمای بازار دلار به تالار شیشه‌ای

پیش بینی بورس یکشنبه ۲۴ دی ۱۴۰۲ / سرایت گرمای بازار دلار به تالار شیشه‌ای

پیش بینی بورس یکشنبه ۲۴ دی ۱۴۰۲ / سرایت گرمای بازار دلار به تالار شیشه‌ای

در پایان معاملات روز ابتدایی هفته، دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای با رشد ۰.۴۴ درصد، معادل ۹ هزار و ۵۱۵ واحد از ارتفاع این شاخص، در ارتفاع دو میلیون و ۱۸۰ هزار و ۵۱۸ واحدی قرار گرفت.

افزایش ارتفاع نماگر اصلی تالار شیشه‌ای در حالی اتفاق افتاد که شاخص هم‌وزن، به‌عنوان نشان‌دهنده روند عمومی قیمت شرکت‌های کوچک و متوسط، عملکردی موازی را به ثبت رساند. شاخص هم‌وزن با رشد ۰.۱۲ درصدی (معادل ۹۲۱ واحد)، در پله ۷۶۴ هزار واحدی قرار گرفت. شاخص‌ کل فرابورس نیز با رشد ۶۲ واحدی، در سطح ۲۶ هزار و ۳۳۷ واحدی باقی ماند.

میان رشد دو نماگر اصلی بازار، به واسطه اقبال اهالی بازار سرمایه نسبت به سهام دلاری بورس بود که عمدتا نمادهای شاخص‌ساز بازار را تشکیل می‌دهند.

معاملات بورس تهران در آیینه آمار و ارقام

تابلو بورس اوراق بهادار تهران، ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را در روز شنبه، ۶ هزار و ۵۲۰ میلیارد تومان نشان می‌داد. گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات اولین روز هفته را هم ۱۰ میلیارد برگه سهم نشان می‌دهد.

کارشناسان معتقدند هر چه حجم معاملات در محدوده‌های فعلی شاخص کل، سطوح بالاتری را لمس کند، چشم‌انداز روشن‌تری از موج تازه بازار در ذهن سهامداران ترسیم می‌شود. چراکه ورود سهامداران تازه‌نفس، راه تداوم صعود را هموارتر می‌کند.

مچنین بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در این روز حکایت از ورود اندک سرمایه آن‌ها به بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان معاملات روز شنبه بورس، خبر از ورود اندک ۷ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومانی پول حقیقی از سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی می‌دهد.

پیش بینی بورس یکشنبه

پایداری نماگرهای بازار سهام در سوی مثبت دامنه نوسان، در حالی که افزایش تنش‌های نظامی در منطقه تهدید جدی برای روند بازار به شمار می‌آمد، نشان از تمایل بازار برای جدا شدن از محدوده‌های فعلی دارد. صحبت بایدن مبنی بر عدم تمایل آمریکا برای وارد شدن به جنگ با ایران، خیال بورسی‌ها را از گسترش جنگ راحت کرد.

در این میان، رشد ارزش دلار در معاملات میدان فردوسی به خریداران بورسی کمک کرده تا در تصمیمات خود مصمم باقی بمانند. در سه روز ابتدایی هفته گذشته، بازار سهام جوی رکودی همراه با افت نماگرهای تالار شیشه‌ای را پشت سر گذاشت. نشانه‌های تغییر رویکرد سرمایه‌گذاران و معامله‌گران اما از سه‌شنبه بروز پیدا کرد و در نهایت روز چهارشنبه شاخص‌های بورسی، رشد مطلوبی به ثبت رساندند.

افزایش تنش‌های منطقه خاورمیانه در آخر هفته پیشین، نتوانست بازار را از رویکرد تازه خود منصرف کند. خروج نزدیک به هزار و ۵۰ میلیارد تومانی سرمایه حقیقی‌ها از صندوق‌های درآمد ثابت مهر تاییدی به این ادعا بود. رشد ETFهای اهرمی بازار در پایان معاملات شنبه نیز نشان می‌دهد اهالی بازار سرمایه رای به تداوم رشد در بازار روز یکشنبه داده‌اند.

در جریان معاملات سهام روز شنبه، ۱۶۸ هزار فروشنده، سهام خود را به ارزش سه هزار و ۸۱۲ میلیارد به فروش گذاشتند و در مقابل، ۱۴۷ هزار و ۵۰۰ کد خریدار حقیقی، سه هزار و ۶۶۲ میلیارد تومان سهام خریدند. این ارقام حاکی از قدرت بیشتر خریداران حقیقی است.

با توجه به نکات بازار روز آغازین هفته، به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران بورس تهران در روز یکشنبه، با یک بازار عموما مثبت روبه‌رو باشند.

بیشتر بخوانید:

پیش‌بینی بورس فردا ۱۶ دی ۱۴۰۲ / شاخص از محدوده مقاومت فاصله گرفت

۲۱۷

درباره ی gheymat2

جدیدترین و مهم ترین خبرهای اقتصادی

مطلب پیشنهادی

آمریکا سیگنال داد؛ طلا رکورد زد/ بازار طلا خوابید

آمریکا سیگنال داد؛ طلا رکورد زد/ بازار طلا خوابید

در حالی قیمت‌ها در بازار داخلی مسیر کاهشی را در پیش گرفتند که قیمت اونس طلا در پی اعلام تورم فدرال رزرو، صعود محسوسی را تجربه کرد و در محدوده ۲۴۰۰ دلار نوسان داد.

دیدگاهتان را بنویسید