سیگنال جدید به بازار گوشت/قرارداد جدید  امضا شد

سیگنال جدید به بازار گوشت/قرارداد جدید امضا شد

سیگنال جدید به بازار گوشت/قرارداد جدید امضا شد

شایان نادری، رئیس سازمان امور عشایر ایران امروز در نشست خبری در پاسخ به سئوالی که برای افزایش سهم ۲۵ درصدی عشایر در تولید گوشت قرمز کشور چه برنامه‌ریزی شده است؟ ‌اظهار داشت: «تولید گوشت قراردادی» در کشور اجرا می‌شود، در این مدل خوراک دام دامداران را می‌دهیم و زمانی که دام آماده عرضه به بازار شد از آنها به قیمت روز خریداری می‌کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران افزود:‌ در گام نخست با صاحبان یک میلیون راس دام در جامعه عشایر قرارداد بستیم و در گام بعدی این تعداد را به ۶ میلیون راس دام سبک می رسانیم.

به گفته این مسئول این قرارداد، تولید گوشت توسط جامعه عشایر را ۳۰ هزار تن افزایش می‌دهد و سهم عشایر را در تامین گوشت قرمز کشور افزایش خواهد داد.

وی در پاسخ به سئوالی که ضمانت اجرایی این طرح چیست؟ گفت با گزارشی که از شرکت پشتیبانی امور دام کشور گرفتیم تامین نهاده در وضعیت مناسبی است و برای این طرح هم ۵۰۰ هزار تن نهاده لازم است که از نظر تامین مشکلی وجود ندارد.

نادری در باره سوال فارس که چه برنامه‌ای برای ماندگار کردن نسل جدید عشایر در این بخش دارید، گفت: اگر درآمد عشایر کافی باشد آنها این کار را رها نخواهند کرد و ما تلاش می کنیم که با طرح های مختلف از جمله تولید قراردادی گوشت درآمد آنها را افزایش دهیم.

۳۰ درصد دام کشور روانه کشتارگاه شد

به گفته رئیس سازمان امور عشایر ایران، با وقوع بحران خشکسالی در سال گذشته و مشکلات تامین خوراک دام، ۳۰ درصد دام کشور که بخشی از آنها مولد بودند روانه کشتارگاه شدند که عرضه به بازار را در سال جاری کاهش داد.

وی اضافه کرد که برای جبران کاهش دام‌های مولد، روش‌های ویژه آبستن‌سازی را در دام‌ عشایر به کار می‌گیریم تا بخش قابل توجهی از این دام‌ها جایگزین شود.

نادری همچنین از افزایش ۳ برابری بودجه امسال عشایر نسبت به سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت که این رقم از ۸۷۵ میلیارد تومان به ۲۶۳۲ میلیارد تومان رسیده است.

نادری‌ از پرداخت ۱.۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات در سال ۱۴۰۲ از محل تبصره ۱۸ به جامعه عشایری خبر داد.

وی با بیان اینکه تامین رفاه و نیازهای جامعه عشایر به مجموعه از سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها گره خورد است، تاکید کرد که اگر وزارت نیرو پنل‌های خورشیدی که تکلیف شده است را در اختیار جامعه عشایری قرار دهد، در درآمد آنها تاثیرگذار خواهد بود.

وی همچنین درباره تامین نیاز به خانه بهداشت و مدارس مورد نیاز جامعه عشایر هم گفت که وزارتخانه‌های مربوطه باید در این زمینه حمایت کنند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران از ۲۹۴ طرح آماده افتتاح در ایام دهه فجر خبر داد و گفت: این طرح‌ها به ارزش ۴۵۰ میلیارد تومان است که ۲۰ هزار خانوار عشایری از آن بهره مند خواهند شد.

۲۲۰

درباره ی gheymat2

جدیدترین و مهم ترین خبرهای اقتصادی

مطلب پیشنهادی

قیمت طلا، سکه و ارز امروز ۲۸ تیرماه ۱۴۰۳ / قیمت سکه ریزش کرد

قیمت طلا، سکه و ارز امروز ۲۸ تیرماه ۱۴۰۳ / قیمت سکه ریزش کرد

قیمت طلا و سکه امروز در بازار تهران تغییر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید