یک اتفاق عجیب در بازار خودرو/ قیمت این خودرو در بازار ترکید!

یک اتفاق عجیب در بازار خودرو/ قیمت این خودرو در بازار ترکید!

یک اتفاق عجیب در بازار خودرو/ قیمت این خودرو در بازار ترکید!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، تارا و شاهین در نیمه دوم ۱۴۰۲ با دو اتفاق عجیب روبرو شدند. تارا با گیربکس دستی در بازه زمانی ۱۲ بهمن تا ۳ اسفند سال گذشته با یک قیمت در دسترس متقاضیان قرار داشت. بررسی بازار خودرو نشان می دهد در بازه زمانی یاد شده خریداران می توانستند تارا با گیربکس دستی را با پرداخت حدود ۷۸۵ میلیون تومان در اختیار بگیرند. این اتفاق در شرایطی برای تارا با گیربکس دستی افتاد که شاهد بودیم سایر محصولات پُرتقاضای بازار با نوسان قیمت همراه بودند.

اقتصادنیوز در گزارشی نوشت: حال سراغ شاهین می رویم تا ببینم برای این محصول خودروسازی سایپا چه اتفاق ویژه ای در نیمه دوم ۱۴۰۲ افتاد؟

بررسی قیمت شاهین نشان می دهد این محصول خودروسازی سایپا در بازه زمان ۲۱ دی تا ۲۸ دی پارسال قیمتش حول و حوش ۱۰ درصد رشد کرد. این اتفاقی متقاضیان شاهین را شوکه کرد. شاهین در ۲۱ دی سال گذشته با قیمت حدود ۶۰۵ میلیون تومان در بازار حضور داشت. اما طی یک هفته نزدیک به ۶۰ میلیون تومان به قیمت آن اضافه شد به گونه ای که خریداران در پایان هفته منتهی به ۲۸ دی ۱۴۰۲ برای در اختیار گرفتن شاهین باید نزدیک به ۶۶۵ میلیون تومان پرداخت می کردند.

اما به غیر از دو اتفاقی که برای تارا با گیربکس دستی و شاهین افتاد روند قیمت این دو محصول پُر تقاضای بازار نیز از رشد حکایت می کرد.

تارا با گیربکس دستی در بازه زمانی ۶ مهر تا ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ قیمتش در بازار حدود ۲۲ درصد رشد کرد. فروشندگان در پایان هفته اول مهر سال گذشته با قیمت نزدیک به ۶۵۵ میلیون تومان در دسترس متقاضیان قرار داشت. اما این خودرو در هفته منتهی به ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ با قیمت حوالی ۸۰۰ میلیون تومان از سوی فروشندگان به خریداران عرضه می شد.

بنابراین شاهد رشد حدود ۱۴۵ میلیون تومانی قیمت تارا با گیربکس دستی در بازه زمانی ۶ ماهه دوم ۱۴۰۲ بودیم.

بیشترین رشد قیمت تارا مربوط به بازه زمانی ۱۴ دی تا ۲۱ دی سال گذشته است. تارا در نیمه دی پارسال با قیمت حدود ۹۶۵ میلیون تومانی قابل خریداری بودند اما قیمت این خودرو در پایان هفته سوم (۲۱ دی ۱۴۰۲) با رشد حول و حوش ۳۰ میلیون تومانی به نزدیکی های ۷۲۵ میلیون تومان رسید. این بیشترین رشد قیمتی است که تارا طی یک هفته در نیمه دوم سال گذشته به خود دید. رشد ۳۰ میلیون تومانی قیمت تارا با گیربکس دستی در بازه زمانی یاد شده به زبان درصد بیش از ۴ درصد رشد قیمت را نشان می دهد.

حال سراغ شاهین می رویم. شاهین در نیمه دوم سال گذشته رشد قیمت را تجربه کرد اما نه به میزانی که قیمت تارا رشد کرد. شاهین در ۶ مهر ( هفته اول پاییز ۱۴۰۲) با قیمت حدود ۵۶۰ میلیون تومان داد و ستد شد. این خودرو در هفته پایانی اسفند با قیمت حول و حوش ۶۶۵ میلیون تومان در بازار حاضر بود. بنابراین شاهد رشد نزدیک به ۱۹ درصدی قیمت شاهین در بازار در نیمه دوم سال گذشته بودیم.

IMG_20240328_054501_555

افت قیمت شاهین در بازه زمانی یاد شده در چند مقطع اتفاق افتاد اما هیچگاه بیش از ۱۵ میلیون تومان قیمت شاهین کاهش نیافت.

نکته قابل توجه درباره تارا و شاهین این است که این دو خودرو با مدل های جدید عرضه می شود و دیگر خبری از تولید مدل های قدیمی نیست. با توجه به افزایش آپشن های دو محصول ایران خودرو و سایپا به دلیل افزایش استانداردهای خودرویی پیش بینی می شود قیمت دو تارا و شاهین در سال آینده با افزایش روبرو خواهد بود.

۲۲۳۲۲۵

درباره ی تیم تحلیلی قیمت gheymat.org

تیم تولید محتوا قیمت (gheymat.org) در تلاش است بهترین و مهم ترین مطالب در حوزه اقتصاد را گرد هم آورده و در اختیار کاربران قرار دهد. همچنین در تلاش هستیم تا بروزترین تحلیل ها در خصوص تغییرات قیمت را چه از منظر تکنیکال و چه از منظر فاندامنتال در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهیم. لارم به ذکر است مسئولیت هرگونه خرید و فروش بر اساس تحلیل های سایت به عهده کاربر بوده و این تحلیل ها صرفا دیدگاه تیم تحلیلی قیمت بوده است. لذا در معاملات خود نهایت دقت را بکار ببرید.

مطلب پیشنهادی

لاستیک سواری چرا در بازار کم است؟

لاستیک سواری چرا در بازار کم است؟

«مشکلاتی که در زمینه تولید و عرضه تایرهای سواری در کشور وجود دارد مربوط به رینگ‌های ۱۳ و ۱۴ است که تقاضا نسبت به سایر رینگ‌ها برای آن‌ها بیشتر است.»

دیدگاهتان را بنویسید