تیتر خبرها
منتظر گران شدن قیمت مرغ باشیم/ چرا باید اجازه داده شود که کالای استراتژیک صادر شود؟

منتظر گران شدن قیمت مرغ باشیم/ چرا باید اجازه داده شود که کالای استراتژیک صادر شود؟

منتظر گران شدن قیمت مرغ باشیم/ چرا باید اجازه داده شود که کالای استراتژیک صادر شود؟

به گزارش خبرآنلاین، سال هاست کشور درگیر تحریم هاست و دولت ها برای تامین ارز جهت واردات نهاده دامی با مشکل جدی مواجه هستند اما اهمیت آرامش و ثبات در بازار مرغ به حدی است که بعضاً رؤسای جمهور مستقیم به این موضوع ورود می کنند و منابع قابل توجهی ارز دولتی برای تامین نهاده دامی مرغداران تخصیص پیدا می کند که البته این که این ارز در اختیار چه کسانی قرار می گیرد و نهاده چگونه در بازار توزیع می شود خود قصه هزار و یک شب است که آثار آن را در سه چهار سال اخیر و به خصوص بعد از نوسانات ارزی به وضوح دیدیم که چگونه قیمت مرغ چند برابر شد و صف های طولانی برای خرید مرغ در کلان شهرهای کشور به وجود آمد.
روزنامه خراسان نوشت: حالا به یمن تحولات بین المللی قیمت جهانی نهاده دامی کاهش پیدا کرد و شاهد ثبات در بازار مرغ هستیم که البته حجم بالای جوجه ریزی هم در ثبات قیمت بی تأثیر نبوده که میزان جوجه ریزی هم تابع تامین نهاده دامی است.
بعد از گذشت 4 ماه وزارت جهاد کشاورزی مدعی شد با توجه به خودکفایی در تامین مرغ برای حمایت از سرمایه گذاران این صنعت، صادرات مرغ به کشورهای همسایه انجام می شود. اولاً چرا باید اجازه داده شود که کالای استراتژیکی که با ارز دولتی تامین نهاده می شود و به نوعی یارانه از بیت المال می گیرد، صادر شود؟
حافظه تاریخی و مستندات گواه آن است که مدیران دولتی به خصوص جهاد کشاورزی اطلاعات دقیقی از میزان موجودی بازار و نیاز آن ندارند، یعنی مدیریت عرضه و تقاضا در اکثر مواقع از دست این مدیران خارج می شود که شاهد کشتار بی رحمانه جوجه های یک روزه می شویم یا بازار تهی از مرغ می شود، لذا این که تصمیم گرفته می شود صادرات مرغ انجام شود، بدون شک باعث بر هم خوردن تعادل و ثبات در بازار این کالای اساسی و سفره مردم خواهد شد و شاید در ماه آینده شاهد جهش قیمت و صف طولانی مرغ در بازار مشهد باشیم ، زیرا معمولاً باز کردن گیت صادرات یک محصول تا مسدود کردن آن به گونه ای است که خروجی آن نه به نفع تولیدکننده خواهد بود و نه به سود مردم، زیرا یا محصول آن قدر صادر می شود که شاهد کمبود آن خواهیم بود که شاهد هدررفت هزاران تن محصول تولیدی با یارانه بیت المال در کشور هستیم ونمونه برای مثال فراوان است، کافی است به بازار صیفی جات در چند ماه گذشته نگاهی داشته باشیم یا بازار تخم مرغ در گذشته و چندین مثال دیگر. امیدواریم این تصمیمات با هدف بر هم زدن آرامش بازار و ثبات قیمت ها اتخاذ نشده باشد.
23302

درباره ی تیم تحلیلی قیمت gheymat.org

تیم تولید محتوا قیمت (gheymat.org) در تلاش است بهترین و مهم ترین مطالب در حوزه اقتصاد را گرد هم آورده و در اختیار کاربران قرار دهد. همچنین در تلاش هستیم تا بروزترین تحلیل ها در خصوص تغییرات قیمت را چه از منظر تکنیکال و چه از منظر فاندامنتال در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهیم. لارم به ذکر است مسئولیت هرگونه خرید و فروش بر اساس تحلیل های سایت به عهده کاربر بوده و این تحلیل ها صرفا دیدگاه تیم تحلیلی قیمت بوده است. لذا در معاملات خود نهایت دقت را بکار ببرید.

مطلب پیشنهادی

حراج شمش چه تاثیری بر قیمت طلا گذاشته است؟

حراج شمش چه تاثیری بر قیمت طلا گذاشته است؟

بررسی آمارهای اعلامی توسط مرکز مبادله ارز و طلای ایران نشان می‌دهد که در آخرین حراج طلای انجام شده در ۱۸ اردیبهشت ماه امسال، ۳۱۹ کیلوگرم طلا به فروش رفته که بالاترین حجم طلای به فروش رفته در یک حراج در میان ۲۴ حراج انجام شده تا کنون است.

دیدگاهتان را بنویسید