افت نزدیک به ۶۰ درصدی ارزآوری صادرات گاز LNG برای ایران

افت نزدیک به ۶۰ درصدی ارزآوری صادرات گاز LNG برای ایران

افت نزدیک به ۶۰ درصدی ارزآوری صادرات گاز LNG برای ایران

به گزارش خبرآنلاین،جدیدترین آمار گمرک مربوط به ۱۰ ماهه نخست ۱۴۰۲ به تازگی منتشر شده و در آن آمار تمام کالاهای صادراتی و وارداتی کشور از ابتدای امسال تا پایان دی ماه موجود است.

ایسنا در گزارشی آورده که مطابق آمار گمرک ارزآورترین کالای صادراتی ایران در این مدت گاز طبیعی مایع شده بوده است. این نوع از گاز که به آن LNG نیز گفته می‌شود به عنوان سوخت در حمل و نقل، گرمایش، تولید برق و موارد دیگر کاربرد دارد و سازگارترین سوخت فسیلی با محیط زیست به شمار می‌رود.

ارزش صادرات این کالا برای ایران در ۱۰ ماهه نخست امسال برابر با ۲ میلیارد ۸۷۰ میلیون دلار بوده است. با این حال آمار مشابه دو سال گذشته نشان می‌دهد درآمد کشور در سال جاری از لحاظ صادرات این کالا نسبت به سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ کاهش یافته است.

کاهش ۵۸ درصدی ارزش صادرات گاز طبیعی در یک سال

به گاز طبیعی که از طریق فرایند سرد کردن به مایع تبدیل شود گاز طبیعی مایع شده یا LNG گفته می‌شود. این گاز سوخت پاک‌تری نسبت به سایر سوخت‌های فسیلی به شمار می‌رود و بنابراین در بسیاری از موارد به سوخت‌های دیگر ترجیح داده می‌شود. همچنین با توجه به این موضوع به گفته کارشناسان توجه جهان در آینده به این نوع از سوخت بیشتر خواهد شد چنانکه در مدت اخیر نیز تقاضا برای آن افزایش یافته است. این موضوع برای ایران که دارای دومین ذخایر گاز جهان است از اهمیت بیشتری برخوردار است.

بررسی روند سه ساله نشان می‌دهد در ده ماهه نخست سال ۱۴۰۰ ۱۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تن گاز طبیعی مایع شده به ارزش ۳ میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار صادر شد که در مدت مشابه سال ۱۴۰۱ به حجم ۱۸ میلیون و ۷۱۰ هزار تن به ارزش ۶ میلیارد و ۸۲۰ میلیون دلار رسید که رکورد سه سال اخیر بود. با این حال حجم و ارزش صادرات این کالا در ده ماهه نخست سال ۱۴۰۲ با کاهش شدیدی همراه بود به طوری که حجم صادرات آن به ۸ میلیون و ۵۷۰ هزار تن و ارزش آن به ۲ میلیارد و ۸۷۰ میلیون دلار افت کرد.

این کاهش در حالی است که گزارش‌ها نشان می‌دهد قطر همسایه جنوبی ایران با بهره‌برداری از میدان مشترک پارس جنوبی به بزرگ‌ترین صادرکننده این نوع گاز تبدیل شود.

همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد ارزش سرانه صادرات هر تن گاز طبیعی مایع شده نیز در سال گذشته کاهش یافته است.

LNG صادراتی ایران ارزان‌تر فروخته شد

عراق، ترکیه، افغانستان، پاکستان، ارمنستان، بنگلادش، تانزانیا و لهستان خریداران اصلی گاز مایع ایران در سال جاری بوده‌اند. اما ایران هر تن گاز LNG خود را با چه قیمتی به آنان فروخته است؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد هر تن گاز LNG ایران در بازار جهانی در ده ماهه نخست ۱۴۰۲ به قیمت ۳۳۴.۸ دلار فروخته شده است. این قیمت نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۳۰ دلار کاهش داشته است. در سال گذشته ارزش هر تن صادرات این نوع گاز برابر با ۳۶۴.۵ دلار بود. با این حال در این دو سال ارزش صادرات این کالا برای ایران نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ افزایش قابل توجهی یافته است. در ده ماهه نخست سال ۱۴۰۰ هر تن گاز مایع به قیمت ۱۹۵.۲ دلار صادر شده بود.

۲۱۷

درباره ی gheymat2

جدیدترین و مهم ترین خبرهای اقتصادی

مطلب پیشنهادی

آمریکا سیگنال داد؛ طلا رکورد زد/ بازار طلا خوابید

آمریکا سیگنال داد؛ طلا رکورد زد/ بازار طلا خوابید

در حالی قیمت‌ها در بازار داخلی مسیر کاهشی را در پیش گرفتند که قیمت اونس طلا در پی اعلام تورم فدرال رزرو، صعود محسوسی را تجربه کرد و در محدوده ۲۴۰۰ دلار نوسان داد.

دیدگاهتان را بنویسید