اتفاق جدید در بازار نفت/فروش نفت روسیه به این کشور در معرض تحریم‌های جدید

اتفاق جدید در بازار نفت/فروش نفت روسیه به این کشور در معرض تحریم‌های جدید

اتفاق جدید در بازار نفت/فروش نفت روسیه به این کشور در معرض تحریم‌های جدید

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، واشنگتن روز جمعه به مناسب دومین سالگرد آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین و به تلافی مرگ الکسی ناوالنی از مخالفان کرملین، تحریم‌هایی را وضع کرد.

ایستا نوشت:این تحریم‌ها، گروه نفتکش سوفکامفلوت را هدف گرفته که از سوی واشنگتن متهم شده است در نقض سقف قیمت گروه هفت برای نفت روسیه مشارکت داشته و همچنین، ۱۴ نفتکش مرتبط با این شرکت هم تحریم شدند.

منابع آگاه به رویترز گفتند: پالایشگاه‌های هندی نگران هستند که جدیدترین تحریم‌ها، چالش‌هایی را برای یافتن کشتی برای نفت روسیه، ایجاد کرده و نرخ کرایه را بالا ببرند. در نتیجه، تخفیف برای نفت روسیه که از بازرگانان و شرکت‌های روسی بر مبنای تحویل در مقصد خریداری می‌شوند را کمتر کنند.

به گفته منابع آگاه، به علاوه، مسکو ممکن است حجم بیشتری را از طریق بازرگانان بفروشد تا از ریسک تحریم‌های بیشتر در امان بماند و این مسئله، به ابهامات می افزاید.

هند تا قبل از سال ۲۰۲۲، به ندرت نفت روسیه را که هزینه‌های حمل بالایی داشت، خریداری می‌کرد اما پس از ممنوعیت واردات نفت روسیه به اروپا، پالایشگاه‌های هندی اکنون در میان خریداران بزرگ نفت روسیه هستند و از قیمت پایین‌تر آن بهره می‌برند.

روسیه در سال ۲۰۲۳، به بزرگترین تامین کننده نفت هند تبدیل شد. این کشور آسیایی از طریق قراردادهای بلندمدت و بازار نقدی، مجموعا حدود ۱.۶۶ میلیون بشکه در روز نفت روسیه را در سال ۲۰۲۳ در مقایسه با ۶۵۲ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۲۲، خریداری کرد.

روسیه در سال ۲۰۲۳، جای عراق را به عنوان بزرگترین تامین کننده نفت هند گرفت. شرکت‌های پالایش دولتی ایندین اویل، بهارات پترولیوم و هندوستان پترولیوم سرگرم مذاکرات با شرکت روس‌نفت برای یک قرارداد سالانه هستند تا در مجموع، حداکثر ۴۰۰ هزار بشکه در روز نفت روسیه را که عمدتا نفت اورال است، در سال مالی آینده خریداری کنند.

به گفته منابع آگاه، حجم نهایی در قراردادهای در دست برنامه‌ریزی، به شرایط پرداخت و تخفیف عرضه شده از سوی روسیه، بستگی دارد. دو نفر از این منابع آگاه به رویترز گفتند: روس‌نفت تخفیف سه تا ۳.۵۰ دلار در هر بشکه را در مقایسه با قیمت دوبی پیشنهاد کرده است که گران‌تر از قرارداد فعلی ایندین اویل با روس‌نفت است که در ۳۱ مارس منقضی می‌شود و تخفیف آن، هشت تا ۹ دلار نسبت به قیمت دوبی بود.

شرکت‌های پالایشی، با در نظر گرفتن ابهامات ناشی از تحریم‌ها، این تخفیف‌ها را اندک می‌دانند.

پالایشگاه‌های دولتی هندی تحت تحت توافق قراردادی برنامه‌ریزی شده به دلیل مسائل پرداخت، خواهان خرید نفت سوکول نیستند.

بر اساس گزارش رویترز، یک منبع دولتی هندی گفت: هند تنها در صورتی به خرید نفت روسیه ادامه خواهد داد که پایین سقف قیمت گروه هفت باشد.

۲۲۳۲۲۳

درباره ی تیم تحلیلی قیمت gheymat.org

تیم تولید محتوا قیمت (gheymat.org) در تلاش است بهترین و مهم ترین مطالب در حوزه اقتصاد را گرد هم آورده و در اختیار کاربران قرار دهد. همچنین در تلاش هستیم تا بروزترین تحلیل ها در خصوص تغییرات قیمت را چه از منظر تکنیکال و چه از منظر فاندامنتال در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهیم. لارم به ذکر است مسئولیت هرگونه خرید و فروش بر اساس تحلیل های سایت به عهده کاربر بوده و این تحلیل ها صرفا دیدگاه تیم تحلیلی قیمت بوده است. لذا در معاملات خود نهایت دقت را بکار ببرید.

مطلب پیشنهادی

یک پیش‌بینی جدید درباره قیمت اجاره در سال ۱۴۰۳/ هزینه اجاره‌نشینی نجومی می‌شود؟

یک پیش‌بینی جدید درباره قیمت اجاره در سال ۱۴۰۳/ هزینه اجاره‌نشینی نجومی می‌شود؟

عضو کانون سراسری انبوه‌سازان درباره وضعیت بازار اجاره در سال ۱۴۰۳ توضیح داد.

دیدگاهتان را بنویسید